مایت ها ، حشره
مایت ها حشرات ریزی هستند که اغلب در گرد و غبار و فضاهای مرطوب خانه زندگی میکنند و از ذرات ریز مواد غذایی پخش شده در گرد و غبار تغذیه میکنند.

مایت ها در کجای خانه زندگی میکنند

باورتان میشود که حشره هایی ریز به نام مایت همنشین شما در همه جای خانه تان باشد حتی در رختخوابتان؟! مایت ها حشره های ریزی هستند که با شما زندگی میکنند .مایت ها

مایت ها

مایت ها یا هیره ها موجوداتی میکروسکوپی هستند که در گرد و خاک خانه وجود دارند. مایت ها سلامتی دستگاه تنفسی را به خطر می اندازند و باعث بروز آسم و آلرژی (حساسیت) می گردند. لذا برای حفظ سلامتی افراد خانواده باید تعداد مایت ها را کاهش داد.

مایت های گرد و غبار از سلول های مرده پوست بدن انسان، به عنوان غذا استفاده می کنند. در نتیجه روی رختخواب و وسایل خانه که حاوی سلول های مرده پوست بدن هستند، به میزان زیادی وجود دارند.

شاید تا به حال نام مایت را نشنیده باشید و ندانید که مایت ها یا هیره های خانگی موجوداتی میکروسکوپی هستند که با چشم غیرمسلح نمی توانیم آنها راا ببینیم اما این حشرات ریز همیشه در کنار ما و اغلب در بالش، ملحفه، پتو، صندلی راحتی، تار و پود فرش ها، عروسک های پولیشی، موها و حتی در میان مژه ها و ابروهای ما و سایر جاهای گرم و مرطوب که غبار در آنجا جمع می شود، زندگی می کنند.

مایت ها چگونه حشراتی هستند

مایت ها از خانواده عنکبوتیان و به گروه کنه ها تعلق دارند. اغلب هشت پا دارند و در گرد و خاک خانه به مدت دو ماه و نیم زندگی می کنند و روزانه تخم می گذارند.
غذای اصلی مایت، سلول های مرده پوست بدن، شوره سر انسان و حیوانات، قارچ ها، ذرات ریز موادغذایی پخش شده در سطح خانه و گردو خاک است.
اما آیا مایت ها برای سلامت انسان مضرند؟ بله. اجزای بدن و پروتئین مدفوع این حشرات سبب بروز واکنش آلرژیک یا شعله ور شدن علائم آسم می شود و می تواند باعث آبریزش بینی، ریزش اشک از چشم، عطسه، مشکلات تنفسی و التهاب پوستی شود.

مایت ها

رختخواب از مکان های مستعد حضور مایت ها است

راه رهایی چیست؟ 

رعایت بهداشت فردی و نظافت روزانه خانه می تواند از تعداد مایت ها به میزان چشمگیر بکاهد. بیشترین جایی که هیره ها در آنجا تجمع دارند روی بالش و ملحفه هاست. بنابراین هفته ای یکبار آنها را با آب داغ بشویید. شست و شو موجب کاهش دسترسی مایت به غذا و در نتیجه کاهش تعداد مایت ها می شود.
در بالش هایی که با مواد متفرقه غیربهداشتی و حساسیت زا پُر شده اند یا حاوی پَر نشسته اند علاوه بر مایت، قارچ هایی زندگی می کنند که با حمله به ریه و سینوس، تشدید کننده آلرژی و عود کننده آسم هستند. اسپورهای قارچ در این نوع بالش ها از پوسته های بدن و مدفوع مایت ها تغذیه می کنند.
تحقیقات نشان داده است، این قارچ ها عامل عفونت در بیماران مبتلا به لوسمی و دریافت کنندگان پیوند مغز استخوان هستند.
فرش و مبلمان نیاز به نظافت دارد و باید هر هفته با جارو برقی تمیز شود.
برای به دام انداختن مایت های موجود در گرد و غبار، در دستگاه جارو برقی باید از فیلتر مخصوص استفاده شود.
با توجه به این که مایت ها در مکان های خشک و خنک کمتر حضور دارند، هوای داخل خانه باید تهویه شود تا از میزان رطوبت هوا کاسته شود.
اگر لباس و ملحفه به صورت مرطوب داخل کشو و کمد قرار گیرد، مکان مناسبی برای تجمع مایت ها فراهم می آید.
موهایتان را داخل اتاق خواب شانه نکنید و جوراب های کثیف و لباس های نیمه چرک را در اتاق نگه ندارید، زیرا مملو از سلول های مرده پوست بدن و منبع غذایی مایت ها هستند. از نگهداری پارچه های پشمی، روزنامه و کاغذ باطله نیز بپرهیزید.